Category : Ahşap Deniz Kayağı – Yapım Teknikleri

Protected: Panelleri birleştirmek

This content is password protected. To view it please enter your password below:

Protected: Greenland Kürek Yapımı

This content is password protected. To view it please enter your password below:

Kayak Yapımında kullanılan malzeme listesi

 

Kayak yapımında kullanılan genel malzemeler;

 • Şerit metre. En az 5 metrelik
 • Su Terazisi – 50 cm lik, ucuz olmayan bir model seçin.
 • Bronz tel. Kalınlık olarak 0,8mm yada 1 mm. Yaklaşık 30-40 metre
 • El rendesi. Yaklaşık 10- 15 cm lik ufak, düşük açılı, biley taşı ile. Bıçağın iki tarafıda kapalı olan modeller daha güvenlidir.
 • Matkap. küçük ve hafif bir model secin. Genelde kullanılan uçlar; 1mm, 3 mm, 6 mm ve 10 mm.
 • Tel kesici. Çok kullanılan malzemedir. Elinize oturan, tutma yerleri yerinden çıkmayan güzel bir model alın.
 • Kerpeten.Çok kullanılan malzemedir. bir iki değişik model iyi olur.
 • Maket bıçağı. Kilitli modellerden.
 • El testeresi. Et kalınlığı ince, yaklaşık 30 cm lik.
 • Dekupaj testere. Genel kullanım için,  basit bir model seçin
 • Gözlük ve maske. Kesilen tellerin yüzünüze zarar vermemesi için büyük bir modellerden seçin. Zımpara yaparken mutlaka maske kullanın. Kapşonlu tişort giymeniz ve iş bitince üzerinizi değiştirmeniz en iyisi.
 • İşkence. Yaklaşık 30 adet. Ne kadar çok ise o kadar iyi. Genelde 30 cm boyutunda olanlar kullanılıyor ama bir kaç tane de küçük ve büyük modellere sahip olun. Ucunda plastik korumalı , bastiğı yere zarar vermeyen modellerden seçin. Bulaşan epoksiyi hemen temizleyin.
 • Cetvel. 50 cm lik, metal.  İnç ve santimetre yazan tiplerden.
 • İlk yardım çantası. Genel olarak arabada bulunması gereken liste ile aynı.

Kullanılan malzemenin düzenli yerleri olmasına dikkat edin. Geniş bir yada iki takım çantası tüm malzemeyi toparlamaya yeterli olacaktır.

Epoksi kullanımı hakkında

Genellikle iki karışımlı olan epoksiler belli süre sonra sıvı halden katı hale geçmeye başlar ve son sertliğine ulaşması yaklaşık bir hafta sürer. Cam elyafı veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel dayanıklılık sağlar. Bu yüzden denizcilik alanında çok kullanılır.
 
Deniz kayağı yapımında değişik şekillerde en çok kullanacağımız maddedir. Kayak yapımında ; kaplama, doldurma, yapıştırma işlemleri epoksi ile yapılmaktadır. Zaman zaman inceltilmiş hali ile son kat cilası,
cam unu, talaş gibi malzemeler ekleyerek dolgu ve yapıştırma işlemlerinde epoksi ile yapılmaktadır.
 
Kullanım sırası ile bahsedecek olursak;
– Paneller’in teller ile birbirine dikilmesinden sonra sabitlenmesi için epoksi-ince talaş karışımı.
– Panellerin birbirine sabitlenmesinden sonra dayanıklılığın artması için 7-8 cm lik cam elyafı şeritleri epoksi ile birleşme yerlerine yapıştırılıyor.
– Kayağın en ve arka kısımları yaklaşık 10 cm lik kalın talaş ve epoksi karışımı yapılıyor.
– Kayağın komple cam elyafı kumaşı ile kaplanması karışım yapılmadan sadece epoksi kullanılmakta.
 
Kayak yapımında kullanılan malzemeler arasında, kayağın ağırlığını etkileyen bir malzemedir. Gereksiz kullanımlardan kaçınarak kanomuzun ağırlığı azaltabileceğimiz , başka şekilde kanomuzu hedeflenen ağırlıkta  bitirebileceğimiz tek malzemedir.
 
Epoksi çift karışımlı bir yapıştırıcıdır. Genellikle 1/2 oranında karışım yapılır. Ambelaj üzerinde  yazan orak kullanılmalı. Bu oranı tam olarak koruyamazsak sadece yapışkan ve kurumayan bir bulamaç elde ederiz.
Bunun için plastik ölçme kapları yada şırınga ( en az 60cc ) kullanılmalı.
 
Yapım aşaması boyunca talaş ve diğer dolgu malzemeleri ile değişik kıvamlarda macunlar elde ediyoruz. Dikkat edilmesi gereken, ilk önce epoksi karışımarını birbirine katmak ve bir tahta parçası ile yavaşça , iyice karıştırmak. Bir iki dakika bekledikden sonra talaş yada diğer dolgu malzemelerini katılarak yavaş yavak karıştırılır.
 
Epoksi yaklaşık 30 dakika sonra katılaşmaya başlar,  bu yüzden bu zaman içinde uygulayabileceğiniz kadar karışım hazırlayın.
 
Epoksi plastik malzemeye yapışmaz. Soğuk havada katılaşmaz yada uzun sürer, sıcak havada hızla katılaşır.
 
Epoksi alerji yapabilecek bir malzemedir. Alerji yapması durumunda  bu yapacağımız son kano olabilir. Temiz çalışmak ve eldiven kullanarak ve buna fırsat tanınmamalı.
 

Marine Kontraplak – Marine Plywood Hakkında

Marine Kontraplak – Marine Plywood Hakkında

Ahşap deniz kanosu yapımında ‘ Okoume ‘ isimli kontraplak çeşidi kullanılmakta.Ucuz olan diğer çeşitlere göre daha hafif ve esnek bir ağaç.  Üzerinde ‘Marine Plywood ‘yazmasınna ve BS1088 standartlarında üretilmiş olması ilk dikkat edilecek konu. Fakat bu özellikler in kontraplak’ın üzerinde yazması malesef güzel bir ahşap seçmek için yeterli değil. Satın anılacak kontraplağı seçerken sırasıyla şunlara dikkat edilmesi gerekiyor.

* Ortama bakın. Konrtaplakların depolandığı ortamın ve depolanma şeklinin sağlıklı olması. Çok rutubetli yada çok kuru ortamlarda saklanan kontraplakları, bir başka şekilde rutubetli ve kuru kontraplakları almayın.

* Yan tarafından bakın. Kontraplakların ürerindeki desenler kanoya ayrı bir güzellik vermekte fakat bu seçimi alışverişin sonuna saklamalı. Kontraplağın deseninden önce yan taraflarını iyice inceleyip içinde boşluklar olmadığına emin olun. Bu boşluklar daha sonra canınızı sıkabilir ve boşlukları doldurmak ile çok uğraşabilirsiniz. Ahşabın orta kesiminde kullanılan ahşabın kalitesini inceleyin. Özellikle 3 mm kontraplak kullanıyorsanız.  Talaş benzeri bir madde ile doldu yapılmadığından yada artık malzeme kullanılmadığına emin olun.

* Kontraplağı yakından koklayın.  Bu işlem sizi alışverişte biraz komik duruma düşürebilir ama unutmayın ki  daha sonra bu ahşabı saatlerce zımpara yapacaksınız ve soluyacaksınız. Ne yaparsanız yapın tozlar burnunuza ve ve ciğerlerinize gidecektir. Kokusunun mide bulandırıcı  ve pis ve yanık kokmaması gerekiyor. Kaliteli yapıstırıcı pis kokmaz.

Eğimi inceleyin. Kontraplağı dik tutup ağacın yönüne bakın. Genellikle eğimli tarafı hemen görebilirsiniz. Göremezseniz biraz eğmeye çalışıp şekline bakın. Yandan bakıldığında yumuşak tek bir eğime sahip olmalı. . Dalgalı bir görünümü – ( Birden fazla eğimli ) kesinlikle olmamalı.

Elleyin. Elinizi kontraplağı üzerinde gezdirin ,ağacın kesim yönüne ve pürüzsüzlüğüne bakın.  Yanlış kesilmiş ağaç ele batan pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Bu ağaçları ne kadar zımpara yaparsanız yapın mükemmel bir yüzey elde edemezsiniz.

* Sallayın.  Kontraplağı yavaşça sallayın . Çıtırtı sesi olmamalı.

 * Desenleri inceleyin.  Önceki kontrolleri başarı ile geçip bu aşamaya geldiyseniz güzel bir kontroplak ile karşı karşıyasınız demektir. Daha sonra bulamayabilirsiniz, bu firsatı kaçırmayın, bir iki tane de fazla alın. Desenleri zevkinize göre seçebilirsiniz. Unutmayın ki güzel ve kaliteli bir kontraplağa sahipseniz, kötü bir kano yapma olasılığınız azdır.

Kontraplaklar değişik ölçülerde üretilmekde. Genellikle ölçüleri:

– 2.200 X 1.700 mm
– 2.200 X 1.300 mm
– 2.500 X 1.250 mm
– 2.440 X 1.220 mm